Toalety chemiczne w caravaningu

2010-10-24 | Tomasz Skup

Prawie wszystkie obecnie produkowane modele przyczep kempingowych i kamperów wyposażone są w toaletę chemiczną - dziś jest to standard - kilka lat wcześniej była to dodatkowa opcja dostępna za dopłatą. W artykule tym nie mam zamiaru rozpisywać się nad sensem posiadania takiego urządzenia w pojeździe kempingowym, chciałbym natomiast  przedstawić dostępne na rynku typy toalet i wyjaśnić podstawowe zasady użytkowania.

Działanie toalety chemicznej

Porta PottiSpotykane obecnie w karawaningu toalety chemiczne oparte są na systemie dwu częściowym. Górna część składa się z muszli przykrywanej pokrywą oraz  jest ograniczona od dołu przez specjalną zasuwę. Zasuwa ta oddziela część górną od części dolnej toalety. Część dolna to po prostu zbiornik na fekalia.

W toaletach przenośnych, oraz w niektórych typach toalet kasetowych przestrzeń wokół muszli zaadoptowana jest na potrzeby zbiornika na wodę do jej spłukiwania.  Toaletę spłukuję się za pomocą pompki mechanicznej lub elektrycznej. Prostsze modele toalet przenośnych mają pompki tzw. "harmonijkowe" , modele droższe są wyposażane w pompki elektryczne. Trzeba w tym miejscu nadmienić że każdorazowe użycie toalety wymaga spłukania.  Zarówno toalety przenośne jak i kasetonowe mają muszle wykonana  z materiałów i wyprofilowane są w taki sposób aby ich czyszczenie było jak najłatwiejsze.

Woda do spłukiwania nie zawsze jest brana z wcześniej wspomnianego zbiornika znajdującego się wokół muszli. Niektóre typy montowanych toalet pobierają wodę z głównego zbiornika wodnego przyczepy co wyklucza stosowanie specjalnej chemii dodawanej do górnego zbiornika.


Dolne zbiorniki (kasety) toalet opróżniamy przez specjalny obrotowy przewód - rynienkę przymocowaną na stałe. Większość zbiorników posiada również przycisk napowietrzający (zazwyczaj brak go w bardzo tanich wersjach toalet)  dzięki czemu strumień wylewanych fekaliów jest mniej kłopotliwy do … opanowania.  Zawartość dolnego zbiornika wylewamy do specjalnie przygotowanych do tego celu miejsc na kempingu. W ostateczności jeśli kemping nie jest wyposażony w zlewnie toaletę można opróżnić do kempingowej toalety

Dodatki chemiczne

Chemia [1]

Dodatki chemiczne czyli rzecz najważniejsza w naszych toaletach - bez nich nie unikniemy przykrych zapachów. ImageCo znajdziemy w sklepach? Najczęściej producenci oferują płyny do zbiornika dolnego, płyny do spłukiwania oraz specjalny papier do tego typu toalet. Ostatnio w sklepach możemy spotkać również saszetki z granulkami których używamy zamiast płynu do zbiornika dolnego.

Płyn do zbiornika dolnego wlewamy zawsze do pustej toalety zazwyczaj w ilości 100 ml płynu na każde 10 litrów pojemności dolnego zbiornika tzw. Kasety  - jednak to wszystko zależy od producenta płynu. Pomagają one rozkładać fekalia i papier toaletowy, oraz niwelują przykre zapachy. Zapobiegają one również gromadzeniu się gazów. W zasadzie są niezbędne.  Zaleca się czystą kasetę z odmierzoną ilości płynu uzupełnić 1-2 litrami czystej wody. Odmierzoną ilość płynu wlewamy przez główny otwór kasety.
Łatwiejsze w dozowaniu od płynu będą saszetki z granulkami. Nie są one jeszcze zbytnio popularne i nie każdy producent chemii do toalet posiada je w swojej ofercie. Nie zmienia to jednak faktu że są warte wypróbowania. Zadanie granulek jest takie samo jak płynów do dolnego zbiornika.

Płyny do zbiornika górnego czyli do spłukiwania zainteresują tylko tych których toalety posiadają specjalny zbiornik na tę wodę. Płyny te ułatwiają spłukiwanie oraz pozostawiają specjalną ochronną warstwę dodatkowo są perfumowane. Dozuje się je według zaleceń producenta zazwyczaj około 100 ml płynu na 15 litrów wody.


Specjalne papiery toaletowe do toalet chemicznych. Ich konieczność stosowania jest mocno kontrowersyjna. Producenci zachęcają użytkowników do ich stosowania zapewniając że szybciej się rozpuszczają i nie powodują zatykania przewodów.

Toalety kasetowe

Thetford _c 200_cw [1]Thetford _c 4_cassette _toilet [2]Dawniej toalety kasetowe często były nazywane zabudowanymi. Ostatnie modele Thetforda ciężko jest jednak nazwać zabudowanymi ponieważ charakteryzują się obracaną nawet o 180 stopni miską względem przymocowanej na stałe podstawy. ImageW ciasnych toaletach pojazdów kempingowych rozwiązanie to jest bardzo pomocne. Najbardziej charakterystyczną rzeczą dla toalet kasetowych jest opróżnianie ich przez drzwiczki zamontowane w ścianie przyczepy lub kampera przez które wyjmujemy kasetę z zawartością od razu na zewnątrz pojazdu.


Dzisiejsze modele kaset są dużo lepiej pomyślane. Producent wyposaża je w specjalne kółka oraz rączkę - dzięki temu nie potrzebujemy już dźwigać kasety czy używać do jej transportu specjalnego wózka.

 

Toalety przenośne

Toaleta -przenosna -porta _1510[1]Toalety przenośne (najczęściej Porta Potti) znajdują zastosowanie w przyczepach i kamperach które fabrycznie nie zostały przygotowane do toalet kasetowych. Na rynku dostępne są modele o różnych pojemnościach dolnego zbiornika (12 lub 21 litrów) oraz różnych wersjach wyposażenia -dotyczy to głównie wcześniej wspomnianych pompek czy np. wskaźników napełnienia.


Więcej na temat użytkowania toalet chemicznych na naszym forum oraz na stronach producentów.

Twój komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać własny komentarz.