Nowe ceny winiet w Szwajcari i Słowenii oraz opłaty za autostrady w Chorwacji i we Włoszech

2011-12-20 | Miodzio

Szwajcaria:

Za przejazdy po autostradach w Szwajcarii pobierana jest opłata. Winietka jest tylko jedna i obowiązuje na jeden pojazd do 3,5 t. Roczna opłata winieta kosztuje 40 CHF - franków szwajcarskich. Opłata ta pobierana jest od każdego samochodu i przyczepy. Nie ma winiet na krótsze okresy czasu. Ważna jest przez rok kalendarzowy + sąsiednie miesiące (grudzień i styczeń). Brak winiety skutkuje koniecznością jej wykupienia i zapłacenia mandatu w wysokości 100 CHF.

Przyczepa campingowa nie może przekraczać 2,55 m szerokości i 12 m długości łącznie z zaczepem. Masa przyczepy nie powinna przekraczać dopuszczalnej wielkości masy wpisanej w dowodzie rejestracyjnym. Dopuszczalna prędkość dla samochodów z przyczepą wynosi 80 km/h.  Nocowanie w kamperach zaparkowanych w miejscach publicznych, np. na parkingach podlega regulacjom kantonalnym.

Ważna informacja

Najnowsza technika też wspomaga policję. Nie zapominajcie, że są odcinki dróg na których nie ma radarów, kontroli policyjnej, a mimo to można otrzymać wysoki mandat za przekroczenie szybkości. Nad jezdniami są instalowane kamery rejestrujące wszystkie przejeżdżające samochody. W znacznej odległości od tego miejsca instalowany jest drugi zestaw kamer. Specjalnie zaprogramowany system komputerowy sprawdza czas w jakim dany pojazd powinien przebyć tę odległość. Jeśli komputer wyliczy, że pojazd przejechał trasę szybciej niż powinien przy zachowaniu wszelkich ograniczeń, wówczas system wystawia wysoki mandat, który przesyłany jest do właściciela pojazdu, niezależnie od kraju jego pochodzenia. Nie szarżujmy więc na szwajcarskich drogach, tym bardziej, że Szwajcaria jest stowarzyszona z Unią Europejską umowami bilateralnymi i wchodzi w skład "Układu z Schengen" o wymianie informacji.

 

szwajcaria

 

Słowenia

Winieta 7 dniowa (oznaczenie 7D) w roku 2012 kosztować będzie 15,00 €.

Winieta 2 miesięczna (oznaczenie M) w roku 2012 kosztować będzie 30,00 €.

Roczna winieta (oznaczenie 12) na rok 2012 kosztuje 95,00 €.

Przypominamy: w Słowenii płacimy za sam holownik - nie ma znaczenia czy zestaw z przyczepą kempingowa przekracza 3,5 t DMC. Przy holowniku powyżej 3,5 musimy płacić opłaty elektroniczne.


Wzory winiet na 2012 rok

sloweniar sloweniam slowenia7d

 

Włochy

planowanie i kalkulator kosztów

http://www.autostrade.it/en/autostrade/percorso.do

klasy pojazdów

http://www.autostrade.it/il-pedaggio/classi-di-pedaggio.html?initPosAra=4_2

 

Chorwacja

płatne odcinki i klasy pojazdów

http://www.hac.hr/en/toll-rates/price-list/

Istria

klasy pojazdów

http://www.bina-istra.com/Default.aspx?sid=1889

kalkulator kosztów

http://www.bina-istra.com/Default.aspx?sid=2039

 

Opracował: Miodzio

   2
komentarzy
  1. smokitrzy 2012-05-17 07:56:56

    [url=http://www.hellotourist.net/info.php#autopalyadijak]Kalkulator kosztów[/url] autostrady w całej Chorwacji.

  2. smokitrzy 2012-05-17 07:58:26

    http://www.hellotourist.net/info.php#autopalyadijak - Kalkulator kosztów autostrady w całej Chorwacji.

Twój komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać własny komentarz.